Nebylo nic nalezeno.

Foto: ČAS

Nová videa o streetworku

Česká asociace streetwork v třídílné sérii krátkých filmů představuje nízkoprahovou sociální práci, činnosti ČAS a systém podpory kvality nízkoprahových sociálních služeb. Cílem videí je přiblížit obor srozumitelnou formou odborné i laické veřejnosti.

První video: Co je to streetwork

S radostí představujeme v pořadí první video, v němž divák nahlédne do dynamického oboru streetwork. S kamerou jsme navštívili terénní a nízkoprahové služby v různých místech České republiky, kdy každá z lokalit reprezentuje jednu klíčovou oblast sociální práce - v Praze je to problematika lidí bez domova, v Mostě téma závislostí a v Příbrami oko objektivu zaměřujeme na práci s dětmi a dospívajícími ohroženými nepříznivou sociální situací.

Zavítali jsme i za profesorem sociální práce Liborem Musilem z Masarykovy univerzity v Brně nebo do kanceláře zmocněnkyně vlády pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové.

Naším cílem bylo ukázat nejen důležitost kontaktní práce, ale i její odbornost a zároveň pestrost. “Streetwork je pro nás, co ho děláme strašně atraktivní obor, protože v něm se pořád něco nového odehrává, je plný výzev a práce sami na sobě a se svými klienty,” shrnuje tuto různorodost Martina Zikmundová, ředitelka České asociace streetwork.

Ve videu komunikují sociální pracovníci a pracovnice svoji práci a přibližují veřejnosti své klienty a klientky: “Jsou mezi nimi lidé, kteří do toho spadli, aniž by věděli jak. A bojí se říct si sami o pomoc. Kolikrát nám chvíli trvá, než získáme jejich důvěru, aby s námi spolupracovali, pochopili, že je nejdeme pronásledovat, ale pomoci jim,” říká Tomáš John, terénní pracovník Naděje.

Oslovili jsme také významné osobnosti na poli sociální politiky: “Myslím si, že sociální pracovníci a pracovnice si zaslouží obrovský společenský kredit. Jejich práce je velmi důležitá, smysluplná, záslužná. Častokrát pracují v nesnadných podmínkách s velmi zranitelnými skupinami naší společnosti,” komentuje sociální práci v terénu vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

Druhé video: Co dělá Česká asociace streetwork

Podporujeme. Pomáháme. Vzděláváme. Síťujeme. Oceňujeme. Komunikujeme. Tvoříme kampaně. Zastupujeme. Advokační práce. Kvalita. Do těchto slov shrnula svou činnost ve druhém z videí Česká asociace streetwork. Představuje v něm svou činnost střešní organizace, která poskytuje podporu, vzdělávání, informace a řadu dalších služeb všem členským organizacím, které jsou její součástí.

Asociace se dlouhodobě zapojuje i do advokačních aktivit při vzniku legislativy (podílela se na vzniku Zákona o sociálním integračním podniku, spolupracuje se státními institucemi na pilotování nového nástroje aktivní politiky zaměstnanosti Integračních pracovních míst, se svou zkušeností z terénu připomínkuje řadu dalších vznikajících norem) nebo řešení aktuální problémů spojených s činností sociálních pracovníků a pracovnic.

ČAS každoročně pořádá oborovou konferenci a v kategoriích Osobnost roku a Tým roku výroční cenou ČASOVANÁ BOTA oceňuje nejinspirativnější týmy a jednotlivce v oboru nízkoprahové sociální práce.

Třetí video: Dbáme na kvalitu sociální práce

Třetí z videí přibližuje systém podpory kvality sociálních služeb, se kterým pracuje Česká asociace streetwork. Každé zařízení, které se chce stát členem České asociace streetwork, projde Rozvojovým auditem ČAS. Audit provádí dva hodnotitelé nebo hodnotitelky ČAS jednou za pět let.

Mezi jednotlivými audity zpracovávají zařízení každoročně Rozvojový plán kvality, ve kterém popisují aktuální témata a probíhající práce na zajištění kvality svých služeb. Zařízení a jejich organizace z něj získají konkrétní informace o kvalitě a fungování dané služby a konkrétní tipy pro její zlepšení, doporučení k nastavení vlastního systému podpory kvality.

Zveme Vás ke shlédnutí videí a jejich volnému šíření a věříme, že jejich sdílení prokáže službu jak jednotlivým nízkoprahovým sociálním službám, tak i celému oboru.

Tagy