Spoluutváření volnočasových aktivit

Díky NK Pavlač mají děti a mládež ze sociálně vyloučených lokalit Brna možnost zažívat věci, které jsou pro ostatní děti běžné. Jakým způsobem jsou klienti zapojováni do spoluutváření činností na klubu?

22. 12. 2016
Nízkoprahový klub Pavlač

V Nízkoprahovém klubu Pavlač poskytujeme sociální služby dětem a mladým lidem z Brna, kteří žijí v sociálně vyloučených lokalitách a jejich životy jsou ovlivněny vším, co s sebou podmínky života v sociálním vyloučení nesou. V rámci svých činností poskytujeme také vzdělávací a seberozvojové aktivity a podporujeme aktivní trávení volného času.

Služby poskytujeme jak v ambulantní, tak terénní formě a klienty zapojujeme téměř ve všech činnostech, které nabízíme.

 Jednou z klasicky nejatraktivnějších činností pro klienty jsou aktivity spojené s trávením volného času. Do těch zapojujeme klienty již ve fázi jejich plánování. Našim cílem je – skrze zapojování do pro klienty nejatraktivnějších činnosti – zapojovat je postupně i do dalších činností a spoluutvářet s nimi podobu služby.

Na klubu i v terénu nabízíme klientům možnost vyjadřovat se k akcím, které se plánují, společnou přípravu, organizaci, zajištění hladkého průběhu akcí i hodnocení toho, jak se akce vydařila a co můžeme pro příště udělat jinak.

Jak klienty zapojujeme a jak spoluutváříme podobu aktivit?

Příkladem může být spolupráce na přípravě letní pobytové akce či sportovní olympiády.

Letošní týdenní pobytovou akci u Velkých Opatovic připravovali klienti ve spolupráci se sociálními pracovníky několik týdnů. Připravit výjezd i program celého týdne bylo poměrně náročné, protože se muselo myslet na rozdílné potřeby, přání, zájmy i možnosti všech zúčastněných dětí. Navíc, jak to v nízkoprahových službách bývá, není do dne odjezdu zcela jisté, kdo z dětí pojede.

Pobytová akce byla rozdělena na bloky, ve kterých byl program dopolední (rozcvička, drobné volnočasové aktivity), odpolední (výlety a poznávání okolí, společné hry a sportovní aktivity) a večerní (seberozvojové aktivity a reflexe). Každý blok se zaměřoval na něco jiného. Část měli na starost sociální pracovníci a část klienti.

Každý večer se mohli všichni vyjadřovat k průběhu všech aktivit, společně mluvit o tom, jak den probíhal, co se povedlo, nepovedlo, co by se dalo ještě vylepšit i co nás čeká následující den. Smyslem bylo vytvářet program tak, aby nebyl jen „od pracovníků ke klientům“ ale ve vzájemné spolupráci a „pro nás všechny“. Vzájemné učení, spolupráce, domlouvání se a kompromisy nás provázely každou činností.

Jedno z odpolední bylo zcela v režii klienta, který přišel s nápadem sportovní olympiády. Ve spolupráci se sociálními pracovníky tak naplánoval a připravil jednotlivé disciplíny, z dovezených materiálů a pomůcek si vybral ty, které potřeboval, a byl také koučem všem sportovcům, kteří se do olympiády zapojili.

Forma i obsah olympiády měli takový úspěch, že jsme klientovi navrhli, zda ji nechce zopakovat i v rámci programu Týdne nízkoprahových klubů. Souhlasil, a tak jsme společně vymysleli, jak převezeme olympiádu „v batohu“ na ubytovny, kam docházíme, a kde se část programu Týdne nízkoprahových klubů každoročně odehrává. O volnočasovkách na ubytovnách jsme psali ZDE.

Disciplíny upravil klient tak, aby je bylo možné v okolí ubytoven realizovat. Při přípravách jsme vycházeli z toho, že klient zná okolí ubytoven, na které docházíme i některé z dětí, které zde žijí, což mu usnadnilo přípravy.

„Spolupřípravy“ pobytové akce a olympiády na ubytovnách nejsou jediné, které spoluvytváříme s klienty. V poslední době se zapojili také do příprav mikulášské a vánoční besídky.

NK Pavlač nabídl v roce 2016 klientům žijícím v podmínkách sociálního vyloučení možnost zažívat věci, které jsou pro ostatní děti běžné. Kromě zde popsaných volnočasových aktivit a činností, které spadají do poskytování sociální služby NZDM, nabízíme např. doučování, program pro předškoláky a PC učebnu.

Projekt Zkusme to spolu! byl v roce 2016 financován Úřadem vlády.

Mgr. Vladislava Vondrová, vedoucí NK Pavlač.