Jehlomat.cz přichází s novou mobilní aplikací!
Přidejte se i vy a zefektivněte monitoring a sběr odhozených injekčních stříkaček. Jednodušeji, rychleji a i bez připojení k internetu!
Od roku 2014 slouží Jehlomat.cz jako nástroj ke sběru údajů o nálezech injekčního materiálu, které provádějí především terénní pracovníci adiktologických služeb. Záznam nálezu je prováděn přímo na ulici, v místě nálezu pomocí telefonu či tabletu s připojením k internetu. Následná analýza dat slouží k další koordinaci činnosti, k mapování drogových scén v daných lokalitách. V roce 2020 přichází vývojářský tým aplikace s uživatelsky příjemnějším řešením – terénní pracovníci již nepotřebují online připojení k internetu.
Na začátku vzniku aplikace bylo pár terénních pracovníků, mapa pověšená v kanceláři a pár barevných špendlíků. „Vždycky jsem byl srdcem terénní pracovník. Bavilo mě pozorovat vývoj lokalit, v kterých se pohybovali drogoví uživatelé. Podle nálezů jsme zjišťovali aplikační místa a na tato místa se pak zaměřovali v následném monitoringu. Pomocí výlepů samolepek a oslovování jsme získávali do kontaktu další klienty terénního programu. Během let se ovšem drogová scéna proměňovala a s nimi i místa. Začali jsme je monitorovat, zanášet do map. Ale kdo by chtěl mít v kanceláři plno map. Začali jsme tak vyvíjet Jehlomat.cz.“ říká Jiří Zatřepálek z organizace Magdaléna o.p.s.
Na začátku byl nápad Tomáše Žáka, který Zatřepálek společně se svým bratrem, IT pracovníkem, začal realizovat. Tato trojice začala tvořit tým, který je za provoz Jehlomatu zodpovědný i nyní. Nápad se zalíbil vedení organizace Magdaléna o.p.s., která tuto činnost začala podporovat. Celá služba fungovala pomocí webové stránky Jehlomat.cz. Její využití bylo zejména pro předávání informací z proběhlých terénů, snadnější zavádění pracovníků do drogových lokalit, evidenci nalezeného materiálu a také pro možnost efektivní prezentace dat donátorům.
Zapojené Terénní programy mají své přihlašovací údaje a mohou stránku využívat i v samotném terénu. Ti co používají aplikaci od začátku, tak mohou porovnávat data již za několik let. Kromě záznamů samotných injekčních jehel, je možné do mapy umísťovat i speciální „vrstvy“, což jsou další místa zájmu jako třeba herny, školy, squaty či lékárny. Z analýzy dat je pak možné vyčíst, jaký vliv mělo zrušení určité herny či změna prodejní strategie dané lékárny.
„V mapě umístěné na webových stránkách je uveden pouze údaj o celkovém sběru injekčních stříkaček dané terénní služby. Údaj, který donátor může vyčíst ze závěrečné zprávy. Nechceme detailně rozkrývat široké veřejnosti drogovou scénu. Chceme aby Jehlomat.cz sloužil terénním pracovníkům a pomáhal ve zdůraznění potřebnosti těchto programů v daných městech. Vždyť pokud se občan o stříkačku poraní, tak na léčbě zaplatíme my všichni mnohem více než za provoz terénního programu,“ řekl Zatřepálek.
Co když ovšem pracovníci terénních programů nemají telefon s připojením na internet? Od února 2020 spouští Magdaléna o.p.s. pro zapojené terénní programy možnost využívat mobilní aplikaci, tzv. JEHLOMAT.CZ pro instituce. Např. na google play je označen žlutou dlaždicí s jehlou, pod ní nápis Jehlomat.cz. Po stažení se přihlásíte svým loginem z webu a hurá do využívání aplikace!
Pracovníci tak mohou zadávat nálezy v terénu online. Aplikace je uživatelsky příjemnější než webové rozhraní, nález zadáte pomocí méně kliknutí.
Používání aplikace je stále pro všechny uživatele (terénní programy) zdarma. V tomto nastavení chtějí autoři projektu pokračovat i v budoucnu. Vlastníkem aplikace je Magdaléna o.p.s., která financuje vývoj a provoz Jehlomatu. Aplikace Jehlomat.cz není provozována za účelem zisku, ale jako nástroj pro zefektivnění monitoringu a sběru odhozených injekčních stříkaček.
Finanční prostředky proto nechce tým Jehlomatu hledat u kolegů z neziskových organizací, ale spíše od státních donorů, nadací, odborných společností a jiných subjektů. Pro jejich oslovení by provozovateli pomohlo rozšířit základnu uživatelů aplikace o další zařízení. Případnému doporučení sponzorů/donátorů se pochopitelně také nebrání.
Na stránkách Jehlomat.cz naleznete seznam organizací, které aplikaci v současné době využívají. V případě zájmu si napište o vytvoření svého účtu/přístupu do aplikace na info@jehlomat.cz.
Přehled novinek v oblasti vývoje aplikace je uveřejňován na facebookovém profilu Jehlomat.cz.
Kontaktní údaje:
www.jehlomat.cz, zatrepalek@magdalena-ops.cz, +420 739 308 401
Pro případné připomínky nás kontaktujte.
Za Jehlomat.cz
Mgr. Jiří Zatřepálek, Bc. Tomáš Žák a Ing. Tomáš Zatřepálek.