Oborový portál o nízkoprahových sociálních službách a zařízeních
 
.zprávičky
03 | 11 | 17
Pozvánka na Národní setkání proti chudobě a soc. vyloučení

Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení v České republice, jíž je ČAS členem, Vás srdečně zve na Národní setkání proti chudobě a sociálnímu vyloučení. Více informací naleznete ZDE.

Archiv >
 
 
.inzerce
16 | 11 | 17
YMCA Praha - NZDM Sibiř
Vedoucí NZDM Sibiř
Název pracovní pozice: Vedoucí Nízkoprahového klubu pro děti a mládež
Místo výkonu práce: NZDM Sibiř (Votice)

Popis pracovní n...
16 | 11 | 17
Nízkoprahový klub Jahoda
JAHODA, o.p.s. - MANAŽER/KA SOCIÁLNÍCH SLUŽEB
Pracovní náplň:
•    samostatné vedení jednotlivých sociálních služeb
•    vedení týmu, personalistika,...
08 | 11 | 17
StreetWork.cz
Rozšíření supervizní skupiny "Vrtule"
Supervizní skupina „Vrtule“ ráda přijme mezi sebe 2-3 nové členy, kteří pracují v nízkoprahových službách a mají zájem supervizně pracovat...
08 | 11 | 17
NZDM Klub Bunkr, Třinec
Soc. pracovník (-ice)
Nestátní nezisková organizace Bunkr, o. p. s. hledá kolegu/yni do týmu na pozici Sociální pracovník/ce v  nízkoprahovém zařízení pro děti a mlád...
Archiv >
 
 
 
HomeKlubyČlánkyKonzumaci alkoholu omezí nový zákon

Další články klubu

01 | 04 | 17 Verze pro tisk

StreetWork.cz

Konzumaci alkoholu omezí nový zákon

Návrh zákona: Konzumace alkoholických nápojů v restauracích – ANO, ale pouze v k tomu vyhrazených prostorách! 

Po úspěchu s tzv. protikuřáckým zákonem, díky kterému se povedlo zamezit užívání tabákových výrobků, v restauracích a veřejných prostorách, je připravován nový návrh zákona, tzv. protipijácký zákon.

 Česká republika patří mezi přední konzumenty alkoholu na světě. Zákon má za cíl snížení konzumace alkoholu a negativních následků na lidské zdraví. Novelizace zákona by také měla omezit přístupnost alkoholu pro mládež a zabránit tak pití alkoholu před nezletilými dětmi, kterým je při návštěvě restauračního zařízení nevědomě podsouván postoj, že pít alkohol je nepsaná, tolerovaná, norma společnosti. Návrh zákona předkládá poslanecké sněmovně přední český adiktolog Mgr. Jiří Kulka, který již léta bojuje za ušetření velkých finančních výdajů za léčbu nemocí způsobených nadměrným pitím alkoholických nápojů. 

V návrhu je například jasně vymezeno, že provozovatel restaurace musí důkladně označit prostor pro uživatele alkoholických nápojů a oddělit jej od prostoru pro osoby pijící nealkoholické nápoje. Oddělení musí skleněnou přepážkou. Zejména díky těmto opatřením si již hosté restauračních zařízení nebudou stěžovat, že jsou po příchodu domů cítit rozlitým pivem, či potřísněni jiným alkoholem.

Další část návrhu se zabývá designem obalů alkoholických nápojů. Např. na pivních láhvích by se měli objevit barevné fotografie s nápisy typu „Pravidelná konzumace alkoholu může způsobit neplodnost“, „Konzumace alkoholu způsobuje cirhózu jater a další onemocnění trávicího traktu“, „Užívání alkoholu může škodit Vám i lidem ve Vašem okolí“ apod.

Mluvčí Asociace personálů hotelů a restauračních zařízení PhDr. Jindřich Bečka tento návrh vítá. „Konečně budou moci v pohostinství pracovat také abstinující alkoholici. Mám spoustu kolegů, kteří na práci v restauraci již nemohou ani pomyslet, svádí je to k denní konzumaci lihovin. Takhle budou moci pracovat v tzv. bezalkoholových zónách“ řekl Bečka.

Naopak předseda České komory pro alkoholické výrobky Ing. Jan Sláma si neumí novelizaci zákona v praxi představit a poukazuje na stále se zvyšující tlak k abstinenci. „Začalo to již dětskými koutky. Teď přichází bezalkoholové zóny. Bude to mít stejný průběh jako s protikuřáckým zákonem. Za chvíli bude muset člověk jít na záchod a tam mít schovanou láhev aby jí vrchní neviděl. Celý, léty budovaný pivovarský průmysl padne na kolena“ uvedl Sláma.

V závěru musíme ještě zmínit, že navrhovatel zákona Mgr. Jiří Kulka kandiduje za stranu "Blok proti chlastu", která se účastní voleb do poslanecké sněmovny v roce 2017.

Více informací čtěte ZDE .

 

KOMENTÁŘE
Jméno Příspěvek
Petra Apríl
Přidejte svůj komentář (*):   
Jméno (*):
Email (*):
URL:
Kolik je dva plus tři? (**)
Předmět (*):
(*) povinné údaje
(**) kontrolní antispamová otázka
BB help BB code formátování - nápověda
Pozor! Čtěte! Pravidla diskuse na portálu StreetWork.cz
 
.Home .Odborná sekce .Fórum TP .Otázky a odpovědi .Fotogalerie .Odkazy .Partneři .Mapa portálu
.Metodika .ČAS .Členství v ČAS .Vzdělávání .Konference .Týden klubů .Cena . . .RSS kanál .Odběr novinek emailem | ČAS © 2006 - 2017 | portal@streetwork.cz