Oborový portál o nízkoprahových sociálních službách a zařízeních
 
.zprávičky
03 | 11 | 17
Pozvánka na Národní setkání proti chudobě a soc. vyloučení

Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení v České republice, jíž je ČAS členem, Vás srdečně zve na Národní setkání proti chudobě a sociálnímu vyloučení. Více informací naleznete ZDE.

Archiv >
 
 
.inzerce
16 | 11 | 17
YMCA Praha - NZDM Sibiř
Vedoucí NZDM Sibiř
Název pracovní pozice: Vedoucí Nízkoprahového klubu pro děti a mládež
Místo výkonu práce: NZDM Sibiř (Votice)

Popis pracovní n...
16 | 11 | 17
Nízkoprahový klub Jahoda
JAHODA, o.p.s. - MANAŽER/KA SOCIÁLNÍCH SLUŽEB
Pracovní náplň:
•    samostatné vedení jednotlivých sociálních služeb
•    vedení týmu, personalistika,...
08 | 11 | 17
StreetWork.cz
Rozšíření supervizní skupiny "Vrtule"
Supervizní skupina „Vrtule“ ráda přijme mezi sebe 2-3 nové členy, kteří pracují v nízkoprahových službách a mají zájem supervizně pracovat...
08 | 11 | 17
NZDM Klub Bunkr, Třinec
Soc. pracovník (-ice)
Nestátní nezisková organizace Bunkr, o. p. s. hledá kolegu/yni do týmu na pozici Sociální pracovník/ce v  nízkoprahovém zařízení pro děti a mlád...
Archiv >
 
 
 
Advertisement
HomeKlubyČlánkyHR CUP - nejen fotbalový turnaj

Další články klubu

29 | 11 | 16 Verze pro tisk

STAGE 5

HR CUP - nejen fotbalový turnaj

Autoři: Václav Šťastný (FixPoint), Josef Krejčí (Progressive o.p.s.), Jiří Tupý (Sananim, z.ú.)

Pracovník programu FixPoint Václav Šťastný navštívil s nápadem uspořádat miniturnaj ve fotbale pražská kontaktní centra Sananim a Stage 5 (Progressive o.p.s). Po dlouhé době, která uplynula od prvotního nápadu uspořádat akci, kde by se na neutrálním sportovním hřišti setkali lidé bez ohledu na to, zda jsou klienti či pracovníci, tak v čase horkých letních dnů začaly přípravy HR CUPu.

 Václav nápad na uspořádání turnaje nosil v hlavě již několik měsíců, ale nějak se stále nedařilo domluvit lidi, kteří by opravdu přišli hrát. Na základě Václavových zkušeností a nápadů jak by měl turnaj vypadat, jsme začali dávat společně hlavy dohromady a plánovat, co je pro úspěšnou realizaci turnaje třeba udělat. Sepsali jsme dlouhý seznam úkolů – od zajištění a úklidu hřiště, přes sehnání všech fotbalových propriet, až po zdravotní sestřičky a rozhodčího. Během léta a nastupujícího podzimu jsme oslovovali další a další zájemce o sport. Povedlo se dát nakonec dohromady tři fotbalové týmy (5-6 hráčů/tým) a celkově na turnaj přilákat přes 50 lidí (poslední statistiky hovoří o 55 účastnících).

Povedlo se! A v sobotu 22. října lehce po 12. hodině jsme rozehráli první zápas.

Co „nej“ si z turnaje vzít?

Cílem turnaje bylo setkání lidí bez ohledu na to, kdo je pracovník, kdo je vedoucí, kdo je klient a kdo by pracovníkem či klientem mohl být. Turnaj je (a dále bude) stavěn na myšlence, že všichni jsou si rovni, a že všichni jsou v daný moment hráči i fanoušci sportu a mají chuť se především zdravě pobavit. Setkání pracovníků, klientů, bývalých klientů, rodičů, dětí a domácích mazlíčků v neutrálním a přívětivém prostředí fotbalové zábavy přinášelo již během turnaje své ovoce. Prožilo se mnoho legrace, různých komických situací a i přes místy nepříznivé počasí se dobrá nálada mohla po kusech krájet.

 Nezůstalo však pouze u toho a místy se probírala i témata vážnějšího rázu – přeci jenom jednou z hlavních cen byla nabídka hráčského místa v celosvětově známém Homeless World Cupu. Zasvěcení ví, že cesta na tento turnaj kromě fotbalového umu vede (převážně) skrze pobyt v terapeutické komunitě a s tím spojenou abstinenci… a to není jen tak.

Bylo by chybou nezmínit, že turnaj také navštívilo několik rodičů. U těch z řad bývalých klientů bylo fantastické zjistit, kam a jak pokračovaly jejich kroky, když opustili vody nízkoprahů, a u těch ostatních (dříve ne-klientských) byla jejich samotná přítomnost považována za vzácnou. U některých rodičů došlo vůbec k prvnímu poznání toho, co je obsahem našich služeb a náplní naší práce… a to se počítá.

Závěrem či počátkem?

 Opravdu těžko se hodnotí, co z turnaje nejvíce vyzdvihnout. Má to být turnaj sám o sobě? Nebo celá jeho příprava?  Či snad poturnajové dojmy? Dlouhé debaty, setkávání s lidmi, příznivá atmosféra či sdílení zážitků se dá jen velice těžko přenést do slov či statistických ukazatelů. V základě zůstává fakt, že pokud se člověk pro něco nadchne, přijde mu něco smysluplné a zbaví se tendence vidět pořád jen překážky, je na nejlepší cestě přetvořit myšlenku v akci a vizi ve skutečnost.

Snad tedy nejvýraznější ozvěnou turnaje je nám organizátorům na každém kroku kladená otázka, zda proběhne i další ročník. Nejen tato zpětná vazba v nás rozdmýchává chuť pokračovat dál a za to všem, kteří se jakoukoliv měrou o turnaj zajímali, patří jedno velké DÍKY.

(Výstupy z turnaje budou postupem času přibývat. Více informací, zpráv a fotografií naleznete na níže přiložených webových odkazech.)

FIXPOINT – projekt tréninkového zaměstnávání aktivních uživatelů NL
Mahenova 294/4
Tel.: 604 741 010
E-mail: simona.polakova@progressive-os.cz
Web: http://www.progressive-os.cz/fixpoint
HitHit: https://www.hithit.com/cs/project/2798/fixpoint-kontejnery-pro-cistsi-a-bezpecnejsi-mesto

Kontaktní a poradenské centrum závislostí STAGE 5
Mahenova 294/4
Poradenská linka: 605 319 926
Tel.: 257 217 871
E-mail: stage5@progressive-os.cz
FB: www.facebook.com/kcstage5
web: www.progressive-os.cz

Kontaktní centrum SANANIM, z.ú.
Na Skalce 819/15
Poradenská linka: 283 872 186 
Tel.: 605 240 501
E-mail: kacko@sananim.cz
FB:  https://www.facebook.com/kacko/
Web: http://www.sananim.cz/kontaktni-centrum-(kc).html

KOMENTÁŘE
Jméno Příspěvek
Miro Videoreport
Přidejte svůj komentář (*):   
Jméno (*):
Email (*):
URL:
Kolik je dva plus tři? (**)
Předmět (*):
(*) povinné údaje
(**) kontrolní antispamová otázka
BB help BB code formátování - nápověda
Pozor! Čtěte! Pravidla diskuse na portálu StreetWork.cz
 
.Home .Odborná sekce .Fórum TP .Otázky a odpovědi .Fotogalerie .Odkazy .Partneři .Mapa portálu
.Metodika .ČAS .Členství v ČAS .Vzdělávání .Konference .Týden klubů .Cena . . .RSS kanál .Odběr novinek emailem | ČAS © 2006 - 2017 | portal@streetwork.cz