Oborový portál o nízkoprahových sociálních službách a zařízeních
 
.inzerce
15 | 02 | 18
Terénní programy Sananim
Terénní pracovnice/Terénní pracovník
Terénní programy SANANIM vyhlašují výběrové řízení na pozici TERÉNNÍ PRACOVNÍK/TERÉNNÍ PRACOVNICE

Požadujeme:
•  ...
15 | 02 | 18
Kontaktní centrum Břeclav
Kontaktní a terénní pracovník
Kontaktní centrum s terénním programem Břeclav přijme sociálního pracovníka na pozici kontaktní a terénní pracovník.

Nabízíme:
-...
09 | 02 | 18
Terénní programy Magdaléna
Kontaktní/terénní pracovník Příbram
Centrum adiktologických služeb Magdaléna Příbram hledá kolegu/kolegyni do adiktologických služeb pro přímou práci s uživateli návykových látek s datem...
09 | 02 | 18
Klub Coolna Znojmo
Nabídka metodického vedení
Nabízím metodického vedení či vzdělávání šité na míru v rámci NZDM (ambulantní a terénní forma) - specifika práce v terénu s dětmi a mládeží či oblast...
09 | 02 | 18
Kontaktní centrum Břeclav
Kontaktní a terénní pracovník
Kontaktní centrum s terénním programem Břeclav přijme pracovníka na pozici kontaktní a terénní pracovník

Nabízíme:
- zázemí velk...
Archiv >
 
 
 
Advertisement
HomeKlubyČlánkyDětství v sektě

Další články klubu

16 | 09 | 16 Verze pro tisk

StreetWork.cz

Dětství v sektě

Téma dospívání v prostředí náboženské sekty je na poli služeb sociální prevence poměrně netradiční, rozhodně však stojí za pozornost. Manipulativní náboženské skupiny cílí zejména na mladé lidi a zneužívají jejich přirozených potřeb. Přesto je toto nebezpečí v rámci primární prevence často opomíjeno. Prostředí náboženské sekty můžeme zajisté spatřovat jako rizikové pro zdravý osobnostní vývoj dítěte. Brožura Dětství a sekta se těmito riziky podrobně zabývá, nečiní však prvoplánové a zobecňující závěry. Poukazuje na skutečnost, že toto riziko není větší než ostatní rizika, s nimiž se společnost vyrovnává. Přestože publikace spatřila světlo světa před deseti lety, stále má čtenáři co nabídnout.

 Ukázka z knihy:

Je jistě dobrou snahou společnosti zajistit dětem nejlepší podmínky pro jejich rozvoj, zároveň je ale třeba respektovat svobodu náboženství a mít na paměti i další práva dětí i jejich rodičů.

Při nelehkém hledání skutečného zájmu dětí v konkrétní situaci je možné nacházet optimismus ve dvou skutečnostech: tou první jsou bohaté zkušenosti těch, kdo dokázali nejen překonat nepříznivé podmínky v dětství, ale dokonce jich i využít pro dosažení osobnostní zralosti. Tou druhou skutečností je pak pokles napětí mezi sektou a většinovou společností, k němuž během času zákonitě dochází. Ze sekty se tak ve většině případů časem stane respektovaná a více méně zdravá náboženská společnost, na niž si většina postupně zvykne.

Jinými slovy: dětství v sektě neznamená ani nepřekonatelný handicap a ani sama sekta není neměnné společenství. Uvážlivým, chápavým a nadějným přístupem jak k těmto dětem, tak ke skupině jejich rodičů můžeme situaci jak na straně dětí, tak na straně sekt jenom zlepšit.

Rok vydání: 2006, česky, Vzdělávací institut ochrany dětí, Praha

O autorech

  • Mgr. Anežka Misauerová - V roce 2005 ukončila studium na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, obor Pedagogika (specializace: Psychologicko-pedagogické poradenství a Osobnostně-sociální výchova). Na této katedře obhájila diplomovou práci s názvem „Život v náboženské sektě a jeho vliv na osobnost dítěte“ a tomuto tématu by se ráda věnovala i dále. Působila v Nadačním fondu Českého rozhlasu jako koordinátorka grantových programů.
  • PhDr. Zdeněk Vojtíšek - Vystudoval univerzitu Karlovu v Praze – Filozofickou fakultu, obor didaktika češtiny a angličtiny. Na téže fakultě získal i doktorát v oboru bohemistika, před rokem 1989 neoficiálně studoval teologii a religionistiku. Od roku 1996 působí jako vysokoškolský učitel religionistiky na mnoha školách - Husitské teologické fakultě, externí učitel na Pedagogické fakultě UK, vedoucí katedry religionistiky a filozofie na vyšší odborné škole Evangelikální teologický seminář. Zakládající člen a mluvčí Společnosti pro studium sekt a nových náboženských směrů, šéfredaktor časopisu o současné náboženské scéně „Dingir“. Bohatá publikační činnost, např. „Encyklopedie náboženských směrů a hnutí v České republice“, Portál 2004.

KOMENTÁŘE
Jméno Příspěvek
Přidejte svůj komentář (*):   
Jméno (*):
Email (*):
URL:
Kolik je dva plus tři? (**)
Předmět (*):
(*) povinné údaje
(**) kontrolní antispamová otázka
BB help BB code formátování - nápověda
Pozor! Čtěte! Pravidla diskuse na portálu StreetWork.cz
 
.Home .Odborná sekce .Fórum TP .Otázky a odpovědi .Fotogalerie .Odkazy .Partneři .Mapa portálu
.Metodika .ČAS .Členství v ČAS .Vzdělávání .Konference .Týden klubů .Cena . . .RSS kanál .Odběr novinek emailem | ČAS © 2006 - 2018 | portal@streetwork.cz