Oborový portál o nízkoprahových sociálních službách a zařízeních
 
.zprávičky
26 | 10 | 16
Připomínky k novele ZSS
Do 24.10.2016 probíhalo vnější připomínkové řízení k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, a některé související zákony. ZDE jsou připomínky a podněty, které jsme shromáždili a zaslali MPSV.
26 | 10 | 16
Pozvánka na Valnou hromadu ČAS 2016

Každoroční Valná hromada ČAS se uskuteční dne 29. 11. 2016 od 10h se v Salesiánském středisku v Praze – Kobylisích. Pozvánku s programem naleznete ZDE.

Archiv >
 
 
.inzerce
26 | 10 | 16
Terénní programy v Praze 11
Terénní sociální pracovník
Proxima Sociale o.p.s. vyhlašuje výběrové řízení na pozici sociální/ho pracovnice/níka pro cílovou skupinu neorganizovaných dětí a mládeže na 1,00 ú...
26 | 10 | 16
NZDM Bedna
Terénní kontaktní pracovník
Ponton, z.s. vyhlašuje výběrové řízení na pracovní pozici Terénní kontaktní pracovník v NZDM Bedna v Příbrami na hlavní pracovní poměr. Vybráni budou...
26 | 10 | 16
Kontaktní centrum Vídeňská
Sociální pracovník/ce
Společnost Podané ruce o.p.s. vypisuje výběrové řízení na pozici: Sociální pracovník/pracovnice v Kontaktním centru v Brně

Požadujeme:...
23 | 10 | 16
KPC Spektrum
Terapeut pro Terapeutickou komunitu Sejřek
Terapeutická komunita Sejřek nabízí dlouhodobý pobytový léčebný program lidem, kteří zápasí se závislostními problémy a duševními nemocemi.
<...
Archiv >
 
 
 
Advertisement
HomeKlubyČlánkyŽupaní výjezd

Další články klubu

10 | 07 | 07 Verze pro tisk

Pražská pracovní skupina ŽUPAN

Županí výjezd

O víkendu 15.-17.6. 2007 se uskutečnil výjezd Pražské pracovní skupiny NZDM „Župan“. Tuto zcela suchou a nepříliš zajímavou informaci však v nízkoprahových kuloárech provází četné spekulace o tom, co je tato skupina vlastně zač. Pochybnosti vyvolané již samotným názvem Župan umocnil fakt, že výjezd se konal v historickém objektu kláštera v Mnichově Hradišti, využívaném o.s. Fokus. Nedostatek informací zapříčinil šíření spekulací, zda se jedná o organizaci pacientů či klientů nebo snad o tajný zednářský spolek usilující o revoluci a obnovu žup. Tento článek by měl vyjasnit, co se to vlastně za zdmi a v celách kláštera odehrálo.

ilustrační fotoPředem je třeba říci, že za všechno může ČAS. Jádro Pražské pracovní skupiny Župan se totiž utvořilo na vzdělávacím kurzu pro začínající pracovníky v nízkoprahových službách pro děti a mládež. Jelikož se jednalo o pracovníky, působící v oboru maximálně rok či dva, nezaujatým pozorovatelům hned došlo, kolik mladistvého elánu, začátečnické zvídavosti a tvořivého ducha se skrývá v dosud nevyhořelých kontaktních pracovnících. Navíc všichni účastníci kurzu jsou z pražských zařízení, kterým ostudně chybí nějaká společná platforma v podobě pracovní skupiny. Nejmenované osoby tudíž začaly ještě před skončením kurzu nenápadně podporovat naše bujaré sociální kontakty, lichotit naší skupinové kohezi a klást záludné otázky, zda bychom náhodou nechtěli kromě neformálního setkávání také trochu máknout.

A my jsme - po dlouhých debatách a porodních bolestech - odpověděli, že ano. V lednu jsme se rozhodli, že budeme pracovní skupina. V průběhu dalších tří setkání jsme dali dohromady náplň, čemu bychom se zhruba tak mohli věnovat a jakou formou. Začali jsme plánovat velkou společnou akci pražských nízkoprahových klubů, která se začíná rýsovat. Prezentovali jsme se na konferenci ČASu a rozhodili své náborové sítě. Od naší starší moravskoslezské sestřičky jsme se nechali inspirovat při vytváření zakládací listiny, za což děkujeme. Při jejím přepracování jsme však narazili na mnoho úskalí a klíčových otázek o charakteru a směřování skupiny, které jsme prostě nebyli schopni vyřešit za pár hodin u piva v Klubu v Jelení. Proto jsme velmi rádi reagovali na nabídku ČASu na možnost pokrytí nákladů pracovního výjezdu, za což také velmi děkujeme a doufáme, že se nám podaří něco nabídnout na oplátku.

Na výjezd jsme většinou odjížděli jen s mlhavou představou o tom, co se bude dít, a výsledek tak předčil očekávání. Nejenže jsme skoro pořád pracovali, dokonce i po večerech a nocích v místních osvěžovnách, ale dokonce jsme toho i spoustu vymysleli, popsali hromadu papírů a zahltili pevné disky svých pravěkých notebooků. Klíčovou úlohu v našem rozhodování o budoucím směřování sehrála v sobotu dobrá víla Adamíra, alias Marcela Adámková, která nás svou nedirektivní leč jistou rukou provedla bažinami strategického plánování. V neděli pak nás přijel podpořit Jindra Racek, který nám umožnil vyjasnit si naší úlohu, vztah k ČASu a vzájemná očekávání.

Takže co jsme to vlastně naplánovali? Chceme být pražskou platformou, v jejímž rámci se odehrává pokud možno vše společné, co pojí kontaktní pracovníky pražských NZDM a streetworkery pracující s mládeží.

Cílů a náplně práce je mnoho, z nejdůležitějších však můžeme vybrat tyto smělé ambice:

- setkávání, výměna informací, nápadů a zkušeností, pořádání společných akcí, intervize v rámci peer skupiny, možnost postěžovat si a vypovídat se kolegům mimo mateřskou organizaci

- odborný rozvoj nízkoprahových služeb, podpora osobního růstu, odborné debaty, příklady dobré praxe, práce na ujasnění či vytvoření metodiky přímé práce, reflexe událostí a dění v oboru, zpětná vazba a návrhy na inovace

- databáze kontaktů na pražská NZDM a pracovníky, zajištění komunikace pražských zařízení, reprezentace či spolupráce s mimopražskými či zahraničními kluby.

Smělých a ještě více ambiciózních cílů jsme naplánovali spoustu, ale raději je již nebudeme zveřejňovat, abychom se oprávněně nestali terčem výsměchu za naivní megalomanství. Víme, že všechny cíle zatím stojí jen na našem nadšení, dobrovolnosti a elánu, který může rychle vyprchat s tím, jak se rychle obměňují pracovníci klubů. Rovněž chápeme, že naše smělé cíle i přes nadšení mohou ztroskotat na nezájmu ostatních pražských NZDM, nedostatečné odborné úrovni či odmítání našich nápadů ze strany vedení organizací. Přesto se pokusíme vytvořit stálou skupinu, jejíž existence nebude stát na konkrétních zakládajících členech. Rádi bychom proto přizvali další kontaktní a terénní pracovníky do aktivního členství a zároveň udržovali kontakt se zástupci všech souvisejících profesí, s nimiž se můžeme nějak vzájemně obohatit. Doufáme, že zárukou naší kvalitní činnosti bude především pestrost, názorová otevřenost a chuť růst.

za
Pražskou pracovní skupinu Župan
Stanislav Kunc

Kontakt pro zájemce o informace či o členství: zupan@nzdm.cz

 

KOMENTÁŘE
Jméno Příspěvek

a REREW:
fdsf

Adamíra
Zobrazit vše
Přidejte svůj komentář (*):   
Jméno (*):
Email (*):
URL:
Kolik je dva plus tři? (**)
Předmět (*):
(*) povinné údaje
(**) kontrolní antispamová otázka
BB help BB code formátování - nápověda
Pozor! Čtěte! Pravidla diskuse na portálu StreetWork.cz
 
.Home .Odborná sekce .Fórum TP .Otázky a odpovědi .Fotogalerie .Odkazy .Partneři .Mapa portálu
.Metodika .ČAS .Členství v ČAS .Vzdělávání .Konference .Týden klubů .Cena . . .RSS kanál .Odběr novinek emailem | ČAS © 2006 - 2016 | portal@streetwork.cz