Oborový portál o nízkoprahových sociálních službách a zařízeních
 
.zprávičky
01 | 08 | 14
Zápis SR ČAS
Do kategorie Zápisy na webu ČAS byl přidán zápis ze zasedání Správní rady ČAS (27.6., Praha).
Archiv >
 
 
.inzerce
22 | 08 | 14
StreetWork.cz
Terénny sociálny pracovník
Do nášho tímu hľadáme človeka, ktorého čaká príležitosť stáť pri zrode novej oblasti terénnej sociálnej práce na Slovensku – práci s mládežou v...
19 | 08 | 14
NZDM Vata
Soc. pracovník a prac. v soc. službách
Diecézní charita Brno - Oblastní charita Rajhrad vyhlašuje výběrové řízení na pozici sociální pracovník (-ice) a pracovník (-ice) v soc. službách pro...
19 | 08 | 14
Rozkoš bez Rizika
Projektový/á manažer/ka
Organizace ROZKOŠ bez RIZIKA vyhlašuje výběrové řízení na pozici Projektový/á manažer/ka.

Jsme organizace poskytující sociální, zdravotn...
19 | 08 | 14
NZDM Klub Bunkr, Třinec
Pracovník/ce v sociálních službách
Pracovník/ce v sociálních službách (DPP/ DPČ) v  nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež v Třinci.

Požadujeme:
• vz...
19 | 08 | 14
Kontaktní centrum Mladá Boleslav
Terénní pracovník
Centrum terénních programů Středočeského kraje Semiramis o. s. vypisuje výběrové řízení na pozici Terénní pracovník/pracovnice pro výjezdy v rámci reg...
Archiv >
 
 
 
HomeVzděláváníKonference Terénní a nízkoprahové programy 2013

08 | 07 | 13 Verze pro tisk

Konference Terénní a nízkoprahové programy 2013

V pořadí sedmá oborová konference pořádaná Českou asociací streetwork se uskutečnila ve dnech 13. - 14. června 2013 na Novotného lávce v Praze. Téma letošní konference bylo „Sociální vyloučení, chudoba a lidská práva“ a uskutečnila se díky podpoře Evropského sociálního fondu (v rámci projektu „Zvyšování kvality nízkoprahových sociálních služeb prostřednictvím sdílení dobré praxe ve vybraných zemích EU“ s číslem CZ.1.04/5.1.01/77.00230).

 Ačkoliv přípravy letošní konference zkomplikovaly povodně, zájem ze strany přednášejících i posluchačů byl, jako již tradičně, obrovský. Celkem 291 lidí z oboru nízkoprahových služeb - zejména terénních sociálních pracovníků, zástupců veřejné správy a vzdělávacích institucí z České a Slovenské republiky a dále hosté z Belgie, Velké Británie, Německa a Dánska se zúčastnili 38 přednášek, workshopů a panelových diskusí. Na konferenci se podařilo spojit velmi široké spektrum nízkoprahových programů pro různé cílové skupiny, členských i nečlenských zařízení ČAS. Kromě drogových služeb a nízkoprahových zařízení pro děti a mládež se na konferenci představilo i několik programů pro osoby bez přístřeší, terénní a nízkoprahové služby v sociálně vyloučených lokalitách a programy pro cizince či pro lidi ohrožené pracovním vykořisťováním.

Často skloňovanými tématy v průběhu celé konference byla, kromě zastřešujícího tématu lidských práv, také spolupráce se státní správou, kraji, OSPOD, dále spolupráce s rodinou, oblast sociálních sítí a internetu obecně a také otázka financování služeb. Úvodní příspěvek přednesl Miloslav Macela, ředitel Odboru rodiny a ochrany práv dětí Ministerstva práce a sociálních věcí. Ve své řeči nastínil budoucnost spolupráce nízkoprahových služeb, OSPOD a samosprávy. O tomto tématu se posléze diskutovalo i v panelové diskusi, vedené Jindřichem Rackem.

Osvěžující byla panelová diskuse Fóra terénní práce „Vydržet nebo jít“ - o tom, jak se dá či nedá dlouhodobě pracovat jako streetworker. Příspěvky z oblasti nových médií na téma Bezpečnost uživatelů sociálních sítí a Streetwork On-line od Romana Mácy a Jiřího Kocourka rovněž patřily k velmi podnětným a potřebným pro každodenní práci streetworkerů. V oblasti práce s lidmi bez domova zaujal příspěvek Antonína Plachého o preventivní práci s klienty ohroženými ztrátou bydlení - tzv. prostupném bydlení. Rádi ještě zmíníme prezentaci Alžběty Benčové o terénní a dobrovolnické práci s ohroženou rodinou, jejíž zajímavou prezentaci si přišlo poslechnout tak rozsáhlé publikum, že se téměř nevešlo do přednáškové místnosti.

Ze zahraničních příspěvků kromě slovenských kolegů z o.z. Vagus se zkušenostmi s prací s lidmi bez domova účastníky velice zaujal a inspiroval Graeme Tiffany z Velké Británie. Jeho příspěvek naznačil neotřelé možnosti, jak zlepšit život v ulicích i v období velkých finančních škrtů a úspor. Také příspěvek Dr. Dagmar Brüggemann o aplikačních místnostech ve Frankfurtu nad Mohanem, kde mají již více než 15 let zkušeností, rozproudil zajímavou diskusi, která trvala ještě dlouho po skončení prezentace.

Není ani možné vyjmenovat všechny zajímavé příspěvky, proto jsme pro vás jako každý rok připravili sborník z konference a fotogalerii, které v nejbližší době naleznete na této stránce v sekci „ke stažení“.

Letos poprvé jsme na konferenci zařadili také oddechovou video-sekci, kde jsme ve smyčce promítali zajímavé klipy z nízkoprahových zařízení, krátké dokumentární filmy či filmové upoutávky. Většina účastníků dala z pochopitelných důvodů přednost živým prezentacím, ale opakovaně se nás doptávali na možnost shlédnutí videosmyčky po konferenci, pro zájemce umisťujeme video na této stránce v sekci „ke stažení“.

Během prvního dne konference se uskutečnilo předání výroční ceny Časovaná bota - ocenění za největší přínos v oboru nízkoprahových sociálních služeb, více informací najdete zde.

Rádi bychom poděkovali všem účastníkům i přednášejícím za podnětné diskuse a aktivní přístup, organizátorům z ČSVTS na Novotného lávce za obětavost, s jakou doslova „zachránili“ nejen naši konferenci, ale i celou budovu před velkou vodou, dobrovolníkům z o.s. Proxima Sociale za pomoc při registraci, občerstvení a distribuci publikací a triček. V neposlední řadě moc děkujeme firmě Mamacoffee za sponzorské zajištění vynikající fair-trade kávy pro všechny.

 

KE STAŽENÍ: 
.Home .Odborná sekce .Fórum TP .Otázky a odpovědi .Fotogalerie .Odkazy .Partneři .Mapa portálu
.Metodika .ČAS .Vše o členství v ČAS .Vzdělávání .Konference .Týden klubů . . .RSS kanál .Odběr novinek emailem | ČAS © 2006 - 2014 | portal@streetwork.cz