Oborový portál o nízkoprahových sociálních službách a zařízeních
 
.zprávičky
03 | 11 | 17
Pozvánka na Národní setkání proti chudobě a soc. vyloučení

Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení v České republice, jíž je ČAS členem, Vás srdečně zve na Národní setkání proti chudobě a sociálnímu vyloučení. Více informací naleznete ZDE.

Archiv >
 
 
.inzerce
16 | 11 | 17
YMCA Praha - NZDM Sibiř
Vedoucí NZDM Sibiř
Název pracovní pozice: Vedoucí Nízkoprahového klubu pro děti a mládež
Místo výkonu práce: NZDM Sibiř (Votice)

Popis pracovní n...
16 | 11 | 17
Nízkoprahový klub Jahoda
JAHODA, o.p.s. - MANAŽER/KA SOCIÁLNÍCH SLUŽEB
Pracovní náplň:
•    samostatné vedení jednotlivých sociálních služeb
•    vedení týmu, personalistika,...
08 | 11 | 17
StreetWork.cz
Rozšíření supervizní skupiny "Vrtule"
Supervizní skupina „Vrtule“ ráda přijme mezi sebe 2-3 nové členy, kteří pracují v nízkoprahových službách a mají zájem supervizně pracovat...
08 | 11 | 17
NZDM Klub Bunkr, Třinec
Soc. pracovník (-ice)
Nestátní nezisková organizace Bunkr, o. p. s. hledá kolegu/yni do týmu na pozici Sociální pracovník/ce v  nízkoprahovém zařízení pro děti a mlád...
Archiv >
 
 
 
Advertisement
HomeKlubyČlánkyPeníze pro sociální služby již v lednu

Další články klubu

19 | 01 | 17 Verze pro tisk

ČAS

Peníze pro sociální služby již v lednu

Dotace pro poskytovatele sociálních služeb budou letos připraveny k vyplacení dříve.

V průběhu loňského roku jsme uspořádali řadu jednání na krajské, celostátní i parlamentní úrovni. Troufáme si tvrdit, že právě v poslanecké sněmovně příběh o tom, že poskytovatelé dostanou peníze již na počátku roku a nikoli na jaře, začal a je dobře napsat, že ČAS byla u toho.

 Pokusili jsme se vytipovat podstatné problémy nízkoprahových sociálních služeb a se zástupci veřejné správy hledat jejich řešení. Vznikl tehdy argumentář, proč nízkoprahové sociální sužby potřebujeme a k čemu jsou dobré. Ve spolupráci s MPSV se nám podařilo dát dohromady přehledná statistická data o nízkoprahových službách, údaje o počtu klientů a nákladovosti, abychom měli kvalitní podklady pro jednání.

Vytipovali jsme tři problémové oblasti, které chceme ovlivnit, všechny se shodou okolností týkaly peněz:

První téma peněz se týkalo navyšování alokací na nízkoprahové sociální služby. Financování sociálních služeb je od roku 2016 závislé na krajské samosprávě, a tak se tento cíl z úrovně státu nedá příliš ovlivnit, proto jsme pracovali s vybranými samosprávami krajů.

Druhé téma řešilo problematiku cashflow. Služby fungují kontinuálně a financování na kalendářní rok přichází většinou až na jaře. Co v období leden až duben? Přemýšleli jsme o vzniku zálohového systému pro výplatu dotací, který by byl určen pro preventivní sociální služby poskytované bez úhrady. Opět podobným problémem se ukázala krajská samospráva. Na některých krajích, třeba v Karlovarském, se zálohový systém již před dvěma lety ujal a představoval dobrou praxi. Jinde, třeba v kraji Středočeském, se nám podařilo takový systém iniciovat a kraj na něm začal pracovat. Jednali jsme o něm i v kraji Plzeňském.

Třetí téma se zabývalo možnostmi větší podpory, či daňového zvýhodnění soukromých donorů, kteří podporují sociální služby a revizí některých daňových zákonů.

Shodou šťastných náhod jsme mohli uskutečnit sérii jednání s paní poslankyní Ing. Věrou Kovářovou, které patří velký dík za to, s jakou energií se problematiky ujala. Uvedená témata převtělila v interpelaci na premiéra vlády, což mimo jiné dalo do pohybu soukolí, jehož výsledkem byla změna předpisů Ministerstva financí a faktické zrychlení celého procesu rozhodování o přidělení finančních prostředků poskytovatelům sociálních služeb. Kromě paní poslankyně Kovářové všem, kdo se na tomto procesu podíleli, včetně zaměstnanců MPSV, patří velký dík, protože uznávají spoluodpovědnost, jakou ke klientům, uživatelům sociálních služeb všichni máme.

Česká asociace streetwork

K tématu dále čtěte:

MPSV: Dotace na sociální služby budou vyplaceny již v průběhu ledna

KOMENTÁŘE
Jméno Příspěvek
Přidejte svůj komentář (*):   
Jméno (*):
Email (*):
URL:
Kolik je dva plus tři? (**)
Předmět (*):
(*) povinné údaje
(**) kontrolní antispamová otázka
BB help BB code formátování - nápověda
Pozor! Čtěte! Pravidla diskuse na portálu StreetWork.cz
 
.Home .Odborná sekce .Fórum TP .Otázky a odpovědi .Fotogalerie .Odkazy .Partneři .Mapa portálu
.Metodika .ČAS .Členství v ČAS .Vzdělávání .Konference .Týden klubů .Cena . . .RSS kanál .Odběr novinek emailem | ČAS © 2006 - 2017 | portal@streetwork.cz