Oborový portál o nízkoprahových sociálních službách a zařízeních
 
.zprávičky
03 | 11 | 17
Pozvánka na Národní setkání proti chudobě a soc. vyloučení

Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení v České republice, jíž je ČAS členem, Vás srdečně zve na Národní setkání proti chudobě a sociálnímu vyloučení. Více informací naleznete ZDE.

Archiv >
 
 
.inzerce
16 | 11 | 17
YMCA Praha - NZDM Sibiř
Vedoucí NZDM Sibiř
Název pracovní pozice: Vedoucí Nízkoprahového klubu pro děti a mládež
Místo výkonu práce: NZDM Sibiř (Votice)

Popis pracovní n...
16 | 11 | 17
Nízkoprahový klub Jahoda
JAHODA, o.p.s. - MANAŽER/KA SOCIÁLNÍCH SLUŽEB
Pracovní náplň:
•    samostatné vedení jednotlivých sociálních služeb
•    vedení týmu, personalistika,...
08 | 11 | 17
StreetWork.cz
Rozšíření supervizní skupiny "Vrtule"
Supervizní skupina „Vrtule“ ráda přijme mezi sebe 2-3 nové členy, kteří pracují v nízkoprahových službách a mají zájem supervizně pracovat...
08 | 11 | 17
NZDM Klub Bunkr, Třinec
Soc. pracovník (-ice)
Nestátní nezisková organizace Bunkr, o. p. s. hledá kolegu/yni do týmu na pozici Sociální pracovník/ce v  nízkoprahovém zařízení pro děti a mlád...
Archiv >
 
 
 
Advertisement
HomeKlubyČlánkySpoluutváření volnočasových aktivit

Další články klubu

22 | 12 | 16 Verze pro tisk

Nízkoprahový klub Pavlač

Spoluutváření volnočasových aktivit

V Nízkoprahovém klubu Pavlač poskytujeme sociální služby dětem a mladým lidem z Brna, kteří žijí v sociálně vyloučených lokalitách a jejich životy jsou ovlivněny vším, co s sebou podmínky života v sociálním vyloučení nesou. V rámci svých činností poskytujeme také vzdělávací a seberozvojové aktivity a podporujeme aktivní trávení volného času.

Služby poskytujeme jak v ambulantní, tak terénní formě a klienty zapojujeme téměř ve všech činnostech, které nabízíme.

 Jednou z klasicky nejatraktivnějších činností pro klienty jsou aktivity spojené s trávením volného času. Do těch zapojujeme klienty již ve fázi jejich plánování. Našim cílem je – skrze zapojování do pro klienty nejatraktivnějších činnosti – zapojovat je postupně i do dalších činností a spoluutvářet s nimi podobu služby.

Na klubu i v terénu nabízíme klientům možnost vyjadřovat se k akcím, které se plánují, společnou přípravu, organizaci, zajištění hladkého průběhu akcí i hodnocení toho, jak se akce vydařila a co můžeme pro příště udělat jinak.

Jak klienty zapojujeme a jak spoluutváříme podobu aktivit?

Příkladem může být spolupráce na přípravě letní pobytové akce či sportovní olympiády.

Letošní týdenní pobytovou akci u Velkých Opatovic připravovali klienti ve spolupráci se sociálními pracovníky několik týdnů. Připravit výjezd i program celého týdne bylo poměrně náročné, protože se muselo myslet na rozdílné potřeby, přání, zájmy i možnosti všech zúčastněných dětí. Navíc, jak to v nízkoprahových službách bývá, není do dne odjezdu zcela jisté, kdo z dětí pojede.

Pobytová akce byla rozdělena na bloky, ve kterých byl program dopolední (rozcvička, drobné volnočasové aktivity), odpolední (výlety a poznávání okolí, společné hry a sportovní aktivity) a večerní (seberozvojové aktivity a reflexe). Každý blok se zaměřoval na něco jiného. Část měli na starost sociální pracovníci a část klienti.

Každý večer se mohli všichni vyjadřovat k průběhu všech aktivit, společně mluvit o tom, jak den probíhal, co se povedlo, nepovedlo, co by se dalo ještě vylepšit i co nás čeká následující den. Smyslem bylo vytvářet program tak, aby nebyl jen „od pracovníků ke klientům“ ale ve vzájemné spolupráci a „pro nás všechny“. Vzájemné učení, spolupráce, domlouvání se a kompromisy nás provázely každou činností.

Jedno z odpolední bylo zcela v režii klienta, který přišel s nápadem sportovní olympiády. Ve spolupráci se sociálními pracovníky tak naplánoval a připravil jednotlivé disciplíny, z dovezených materiálů a pomůcek si vybral ty, které potřeboval, a byl také koučem všem sportovcům, kteří se do olympiády zapojili.

Forma i obsah olympiády měli takový úspěch, že jsme klientovi navrhli, zda ji nechce zopakovat i v rámci programu Týdne nízkoprahových klubů. Souhlasil, a tak jsme společně vymysleli, jak převezeme olympiádu „v batohu“ na ubytovny, kam docházíme, a kde se část programu Týdne nízkoprahových klubů každoročně odehrává. O volnočasovkách na ubytovnách jsme psali ZDE.

Disciplíny upravil klient tak, aby je bylo možné v okolí ubytoven realizovat. Při přípravách jsme vycházeli z toho, že klient zná okolí ubytoven, na které docházíme i některé z dětí, které zde žijí, což mu usnadnilo přípravy.

„Spolupřípravy“ pobytové akce a olympiády na ubytovnách nejsou jediné, které spoluvytváříme s klienty. V poslední době se zapojili také do příprav mikulášské a vánoční besídky.

NK Pavlač nabídl v roce 2016 klientům žijícím v podmínkách sociálního vyloučení možnost zažívat věci, které jsou pro ostatní děti běžné. Kromě zde popsaných volnočasových aktivit a činností, které spadají do poskytování sociální služby NZDM, nabízíme např. doučování, program pro předškoláky a PC učebnu.

Projekt Zkusme to spolu! byl v roce 2016 financován Úřadem vlády.

Mgr. Vladislava Vondrová, vedoucí NK Pavlač.

KOMENTÁŘE
Jméno Příspěvek
Přidejte svůj komentář (*):   
Jméno (*):
Email (*):
URL:
Kolik je dva plus tři? (**)
Předmět (*):
(*) povinné údaje
(**) kontrolní antispamová otázka
BB help BB code formátování - nápověda
Pozor! Čtěte! Pravidla diskuse na portálu StreetWork.cz
 
.Home .Odborná sekce .Fórum TP .Otázky a odpovědi .Fotogalerie .Odkazy .Partneři .Mapa portálu
.Metodika .ČAS .Členství v ČAS .Vzdělávání .Konference .Týden klubů .Cena . . .RSS kanál .Odběr novinek emailem | ČAS © 2006 - 2017 | portal@streetwork.cz