Oborový portál o nízkoprahových sociálních službách a zařízeních
 
.zprávičky
03 | 11 | 17
Pozvánka na Národní setkání proti chudobě a soc. vyloučení

Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení v České republice, jíž je ČAS členem, Vás srdečně zve na Národní setkání proti chudobě a sociálnímu vyloučení. Více informací naleznete ZDE.

Archiv >
 
 
.inzerce
16 | 11 | 17
YMCA Praha - NZDM Sibiř
Vedoucí NZDM Sibiř
Název pracovní pozice: Vedoucí Nízkoprahového klubu pro děti a mládež
Místo výkonu práce: NZDM Sibiř (Votice)

Popis pracovní n...
16 | 11 | 17
Nízkoprahový klub Jahoda
JAHODA, o.p.s. - MANAŽER/KA SOCIÁLNÍCH SLUŽEB
Pracovní náplň:
•    samostatné vedení jednotlivých sociálních služeb
•    vedení týmu, personalistika,...
08 | 11 | 17
StreetWork.cz
Rozšíření supervizní skupiny "Vrtule"
Supervizní skupina „Vrtule“ ráda přijme mezi sebe 2-3 nové členy, kteří pracují v nízkoprahových službách a mají zájem supervizně pracovat...
08 | 11 | 17
NZDM Klub Bunkr, Třinec
Soc. pracovník (-ice)
Nestátní nezisková organizace Bunkr, o. p. s. hledá kolegu/yni do týmu na pozici Sociální pracovník/ce v  nízkoprahovém zařízení pro děti a mlád...
Archiv >
 
 
 
Advertisement
HomeKlubyČlánkyStreework v 3nci oslavil 10 let

Další články klubu

03 | 11 | 16 Verze pro tisk

Streetwork v Třinci

Streework v 3nci oslavil 10 let

Terénní služba pro děti a mládež Streetwork v 3nci oslavila v půli října 10 let. U příležitosti jejích kulatých narozenin pracovníci této služby připravili naučnou stezku, na které službu blíže představili zástupcům vedení města a spřátelených organizací. Také o službě natočili krátký film, který dokumentuje vývoj služby od úplných začátků po současnost.

streetwork v 3nci slaví 10 let Vyhledávání a pomoc mladým přímo v ulicích města – to je hlavní náplň služby Streetwork v 3nci. Tu před celou dekádou založili pracovníci nízkoprahového zařízení Bunkr, kde také služba původně sídlila. Za deset let, co služba funguje, streetworkeři pracovali v ulicích se 470 mladými lidmi. Hlavním bodem programu oslav kulatého výročí byla cesta po důležitých místech historie služby.

„Kdysi, před těmi deseti lety, jsme začínali právě v prostorách knihovny, kde se teď nachází kavárna Čítárna, a tam bylo dřívější nízkoprahové zařízení. Cítili jsme takovou potřebu, že ne všechny děti budou docházet do klubu, a proto jsme právě otevřeli terénní službu,“ uvedl ředitel organizace Bunkr o.p.s., Roman Brzezina.

V současnosti má Třinec dva terénní pracovníky s mládeží a jednoho zahraničního dobrovolníka, kteří aktuálně na několika místech v Třinci pracují s desítkami mladých.

„Baví mě na tom ta dobrodružnost i to, že to je venku. Je to v přirozeném prostředí těch dětí a mládeže, takže chodím za nimi tam, kde oni pobývají. Je to na nich, jestli mě nechají vstoupit do toho jejich prostoru a být tam s nimi, trávit s nimi čas.“ Říká o své práci Iveta Kowolová, vedoucí služby Streetwork v 3nci.

S 8 kg batohem, ve kterém mají nejrůznější pomůcky, streetworkeři za měsíc nachodí za uživateli na 100 km. V práci jim pomáhá také koloběžka, což si mohli účastníci naučné stezky sami vyzkoušet.

Streetwork je někdy nazýván také neviditelnou službou, její výsledky přesto viditelné jsou v životech těch, kdo se s ní setkali. „Je to především hledání riziky dospívání potenciálně ohrožených jedinců a snažení se nasměrovat je tím správným směrem. Spousta lidí se podívá na tu „zlobivou mládež“ a řekne si: „No jo, ti jsou ztracení!“ Nicméně, já v nich vidím potenciál. Když se jim člověk týdně věnuje např. 12 hodin, tak to v nich může zanechat otisk a skrze to, co s námi zažijí, mohou dosáhnout lepší budoucnosti, než kdyby se jim nikdo nevěnoval.“ Míní třinecký streetworker Stanislav Lipowski.

„Myslím si, že služba streetworku je v dnešní době velice důležitá, protože mnohé děti nemají pevný řád a program, potulují se po městě. Myslím si, že tato činnost bude dlouhodobě potřebná na území města a jsem moc rád, že tady je,“ oceňuje závěrem místostarosta města Třinec, Radim Kozlovský.

Podívejte se na krátký film, který byl natočen u příležitosti oslav 10. výročí terénního programu pro děti a mládež Streetwork v 3nci. Snímek dokumentuje vývoj služby.

Zdroj: Třinecký magazín (reportáž ze 14. 10. 2016 – od 10:17 minuty)

KOMENTÁŘE
Jméno Příspěvek
ála Gratuluji.
Kuba gratulace
Zobrazit vše
Přidejte svůj komentář (*):   
Jméno (*):
Email (*):
URL:
Kolik je dva plus tři? (**)
Předmět (*):
(*) povinné údaje
(**) kontrolní antispamová otázka
BB help BB code formátování - nápověda
Pozor! Čtěte! Pravidla diskuse na portálu StreetWork.cz
 
.Home .Odborná sekce .Fórum TP .Otázky a odpovědi .Fotogalerie .Odkazy .Partneři .Mapa portálu
.Metodika .ČAS .Členství v ČAS .Vzdělávání .Konference .Týden klubů .Cena . . .RSS kanál .Odběr novinek emailem | ČAS © 2006 - 2017 | portal@streetwork.cz