Česká asociace streetwork o.s. sdružující nízkoprahové sociální služby (ČAS) je profesní organizace zastupující fyzické i právnické osoby působící v oblasti nízkoprahových sociálních služeb.
HomeČlánkyKde se vzal výcvik Kontaktní práce?

15 | 08 | 11 Verze pro tisk

ČAS

Kde se vzal výcvik Kontaktní práce?

aneb malý exkurz nedávnou historií mapující a objasňující vznik výcviku Kontaktní práce, který ČAS opět otevírá.

Součástí vizí České asociace streetwork od jejího založení bylo vytvoření dlouhodobého výcviku pro kontaktní pracovníky. Důvodů bylo několik:

  • ilustrační fotoSpecifika nízkoprahově orientované práce, promítající se do vztahů s klientem.
  • Cena a délka sebezkušenostních terapeutických výcviků (např. typu SUR), která je typicky 3 - 5 let a v řádu 10 - 20.000 Kč ročně.
  • Oborová identity, kdy vzdělávání formou „výcviku“ zároveň identitu umožňuje předávat a sdílet, a zároveň ji umožňuje hledat a vytvářet.

Milníků na cestě k vytvoření oborového výcviku najdeme docela dost. Jeden za zdrojů je určitě vzdělávání tehdy „terénních sociálních asistentů“ v Německu, které probíhalo v období 1996 - 2001. Kolegové při předávání dovedností nabídli pestrou škálu přístupů, výcvikových technik a ochutnávek nástrojů práce s klientem. Garantem vzdělávání a průvodcem na německé straně tehdy byla Saská akademie se sídlem v Chemnitz.

Linie oborového výcviku se začíná „zaostřovat“ v rámci kurzu „Supervize pro zkušené streetworkery“, který proběhl v letech 1999 - 2001. Ten koncipoval Petr Klíma společně s Alenou Vosáhlovou. Pro potřeby terénních pracovníků zde byla nabídnuta řada nástrojů a technik, z nichž mnoho vycházelo z Gestalt terapie. Finančně výcvik podpořila belgická nadace Krále Badouina, a to společně s Nadací VIA. Organizační část domlouval předseda ČAS Jan Čechlovský.

V roce 2003 vzniká pravidelná linka oborových kurzů pro kontaktní pracovníky. První roky jsou spojeny s podporou NROS pod názvem „Vzdělávací program Gabriel“. Při koncipování vzdělávání přichází Petr Klíma s návrhem koncipování bloků, které získali název „Já v poli“ a „Já v interakci“. Témata na kurzech lektoruje Petr Klíma společně s Vladimírem Bodlákem a Alena Vosáhlová s Michalem Zahradníkem. Postupně lektorování a s ním i rozvoj témat přebírá Michal Zahradník s občasnou asistencí Petra Klímy (např. kurz v Novém Jáchymově). Michal následně témata lektoruje v kurzech ČAS sám. Vzhledem k náročnosti těchto témat se zvažuje úplné vypuštění témat z kurzů, nebo naopak jejich rozšíření a lektorování v týmu“. Došlo na druhou variantu a tak se Michalovým parťákem stává Eva Kinclová - Vernerová. V této době přichází posun ČAS (díky tahu na bránu a vytrvalosti tehdejšího předsedy Jindry Racka) do fáze profesionalizace, s využitím evropských peněz za klíčového partnerství s NVF CEKAS. Michal sepisuje texty „Já v poli“ a „Já v kontaktu“ do červenočerné publikace Kontaktní práce. Postupně se zvyšuje objem hodin věnovaných „KONTAKTU“ v kurzu „Základy nízkoprahových služeb“ natolik, že se stále častěji objevuje myšlenka osamostatnění výcviku. Nicméně zde je řada obav: „Naplní se to? Zaplatí se to? Máme na to?“

Nakonec se Michal s Evou a neformálním facilitátorem Alešem Herzogem rozhodují k vyhlášení prvního výcviku sice pod hlavičkou ČAS, ale na vlastní pěst. Tedy bez grantové podpory, bez jistoty zaplacení za práci, s tím, že jde hlavně o to, aby se „to vyzkoušelo“. Téma KONTAKTU mizí z kurzu Základy nízkoprahových služeb a vydává se na sólovou dráhu. První běh výcviku se nakonec naplnil, měl 150 hodin a probíhal od října 2009 ve Fokusu v Mnichově Hradišti. Samozřejmě jej lektorovali Michal s Evou, jako jejich supervizor se podílel Petr Klíma. Druhé opakování výcviku probíhá na Jůnově statku a pro změnu je plně hrazeno z evropských peněz. To se úplně neosvědčuje, přece jen vyšší míra motivace účastníků (daná i finanční spoluúčastí) je žádoucí. Nicméně délka výcviku se rozšiřuje na 230 hodin. Třetí běh výcviku se opět vrací do Mnichova Hradiště. Petr Klíma umírá, a tak garantství práce lektorů výcviku přebírá PaedDr. Danuše Struková.

Závěrem lze říci, že otevřením a realizací výcviku Kontaktní práce se posouvá dál identita oboru nízkoprahových sociálních služeb. Pracovníci mají šanci získat jak nástroje ke kontaktní práci, tak k osobnímu růstu…

Aleš Herzog

KOMENTÁŘE
Jméno Příspěvek
Přidejte svůj komentář (*):   
Jméno (*):
Email (*):
URL:
Kolik je dva plus tři? (**)
Předmět (*):
(*) povinné údaje
(**) kontrolní antispamová otázka
BB help BB code formátování - nápověda
Pozor! Čtěte! Pravidla diskuse na portálu StreetWork.cz
 
.Home .Asociace .Vzdělávání .Supervize .Metodika .Vše o členství v ČAS .Výroční cena .Kontakty .English
.StreetWork.cz .Partneři .Fórum TP .Evropské projekty .Projekt Streetwork pro děti a mládež | ČAS © 2006 - 2018 | portal@streetwork.cz